В Донецьку обговорено стан промислової безпеки на малих приватних копальнях
Питання відповідальності бізнесу за життя та здоров’я найманих працівників, безпечне та безаварійне ведення робіт з видобутку вугілля на малих приватних копальнях обговорювалось в Донецьку на засіданні постійно діючої комісії.В її роботі взяли участь перший заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України Ігор Попович, перший заступник голови Донецької обласної державної адміністрації Сергій Дергунов, перший заступник голови Держгірпромнагляду України Віктор Шайтан, начальник центрального штабу гірничо-рятувальної служби Сергій Смоланов, представники галузевих науково-дослідних інститутів, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, профспілкових організацій тощо.
- Актуальність проблеми безпечного ведення робіт на приватних копальнях надзвичайна, - наголосив в своєму виступі Віктор Шайтан. - З початку року на шахтах недержавного сектору смертельно травмовано 59 працівників. І якщо на державних вуглевидобувних підприємствах існує багаторічний досвід функціонування системи управління охороною праці, на малих приватних шахтах бракує не лише вибудуваної нарядної системи, а навіть кваліфікованих фахівців відомчого нагляду. Лише в Донецькій області із 139 діючих шахт 72 (або 52%) – підприємства недержавної форми власності. На них працюють майже 29 тисяч робітників. Існують приклади надзвичайно ефективної діяльності власників з питань охорони праці.
На засіданні наголошувалось, що і державним підприємствам було б не зайвим враховувати досвід з вибудови вертикалі управління охороною праці в ПП «Горняк-95», ТОВ «Укрвуглебуд», ТОВ «Краснолиманське», ПАТ «Павлоградвугілля» ДП ДТЕК», ПАТ «Комсомолець Донбасу», ПАТ «Ш/у «Покровське».
Однак зовсім інша ситуація склалася на малих приватних шахтах. За 9 місяців поточного року видобуток вугілля на таких підприємствах склав 820 тисяч тон (загальний видобуток шахт недержавного сектору – 15 мільйонів тон), а рівень смертельного травматизму тут – неприпустимо високий. Як відомо, в гірничодобувній промисловості всього світу основним показником безпеки робіт є коефіцієнт смертельно травмованих на мільйон видобутого вугілля. Цей показник на деяких малих приватних шахтах в 4,5-6 разів перевищує показники на українських державних шахтах та складає 8 смертельно травмованих робітників.
Фахівці державних інспекцій Донецького гірничого округу з початку року планово та оперативно охопили обстеженнями всі підконтрольні вугільні підприємства, в тому числі і малі приватні. Виявлені порушення та суттєві недоліки в організації робіт з безпеки праці зумовили й пропозиції, надані Держгірпромнаглядом для дієвого та ефективного вирішення проблеми.
Перш за все, з метою організації єдиної політики з питань охорони праці на підприємствах усіх форм власності, запропоновано на засіданнях постійно діючої комісії Міністерства енергетики та вугільної промисловості України розглядати проблемні питання на шахтах як державних, так і приватних, та запрошувати до участі в таких засіданнях всіх зацікавлених соціальних партнерів та представників місцевої влади.
Також необхідно розробити положення про постійно діючу комісію з охорони праці спільно з облдержадміністраціями Донецької, Луганської, Дніпропетровської та Львівської областей, доручити ПДК розглядання та вирішення питань з запобігання та ліквідації несанкціонованого видобутку вугілля. Потребує законодавчих змін і питання адміністративної відповідальності власника приватного підприємства, який в більшості випадків не несе ніякої відповідальності за організацію безпеки робіт. До того ж конче необхідно залучити представників Міністерства енергетики та вугільної промисловості до участі в розгляданні планів розвитку гірничих робіт підприємств недержавної форми власності, адже природні запаси є власністю держави, і їх розробка повинна знаходитись під її контролем.