22 сентября 2011 в 21:03 / Украина
У Донецьку, на базі Петровського заводу вугільного машинобудування, відкрито Центр навчання теоретичним та практичним знанням з роботи системи УТАС. Про це повідомляє територіальне управління Державного комітету Україны з промислової безпеки, охороні праці та гірничому нагляду по Донецькій області.
Працювати з універсальною системою безпеки навчатимуть інспекторів Держгірпромнагляду, інженерно-технічних працівників вугільних підприємств України та працівників майбутнього Центру шахтної безпеки України. Навчання у Центрі розпочнеться першого листопада цього року. Одночасно він прийматиме до 40 осіб, за потреби базу буде розширено.
«Сьогодні ми відкриваємо центр, в якому будемо готувати кадрів Центру шахтної безпеки, що буде створено у Луганській області за дорученням Уряду, Президента України. Система УТАС – унікальна. Сьогодні вона практично не має конкурентів в Україні. Якщо така система працюватиме на шахтах в керуючому режимі, аварій, подібних до тієї, що сталася 29 липня на шахті «Суходільська-Східна», можна буде уникнути», – заявив Голова Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України Олександр Хохотва.
Система УТАС буде не лише контролювати процес, вона ним керуватиме, що зведе до мінімуму людський фактор. Якщо диспетчер вчасно не відреагує на попередження системи – енергопостачання на потенційно-небезпечній ділянці автоматично відключиться. «Найсучасніша, найбільш автоматизована техніка без людини – це шматок металу. Тому проблема навчання кадрів – це проблема 1 у питаннях безпеки праці», – зауважив під час відкриття Центру заступник Голови Профспілки вуглярів України В’ячеслав Мосєндз.
Унікальність УТАС полягає в тому, що вона об’єднує усі наявні нині системи безпеки і бере на себе дедалі більше функцій. Датчики температури повітря у виробці, датчики водню, аналіз стану цілісності канатів, підсистема аерогазової обстановки в шахті, – цей список не є вичерпним і постійно розширюється. Наступного року до наявного переліку можна буде додати і датчики пилу.
«Про ємність кабелю УТАС можна не турбуватися, – зауважує директор Державного підприємства «Петровський завод вугільного машинобудування» Віктор Брюм, – Його вистачить на все життя шахти, на будь-які датчики». Встановлювати всю систему на кожній шахті – необов’язково. Знаючи болючі точки свого підприємства, власники, за погодженням з Держгірпромнаглядом та Міненерговугілля, зможуть придбати одну чи декілька підсистем.